Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2018

ΑΕ Καρίτσας-Άρης Παλαιοχωρίου 2-1 20η Νίκη "συλλαλητηρίου & ανατροπής Παλαιοχωρίου" η Καρίτσα!

Τoυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Ημέρα... Μακεδονικού συλλαλητηρίου στη Θεσσαλονίκη, επέλεξε «συμβολικά» η ΑΕ Καρίτσας για να ρίξει απ’ την κορυφή...

του Μύτικα, τον Άρη Παλαιοχωρίου, επικρατώντας με επική ανατροπή (2-1) στην έδρα της -κόντρα σ’ όλες τις προβλέψεις και τα προγνωστικά- στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας, πυροδοτώντας, με εύφλεκτα υλικά, τα ψηλά και τα χαμηλά της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν, αγωνιστικά και τακτικά, εξαιρετική εμφάνιση, με το δεύτερο, κυρίως, ημίχρονο ν’ αποτελεί σεμιναριακό υπόδειγμα αντίστοιχου μαθήματος σχολής ποδοσφαίρου. Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι και μέχρι την έναρξη του παιχνιδιού πρωτοπόροι του πρωταθλήματος, προηγήθηκαν στο ημίωρο, με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Σιμόνι, μετά από συνδυασμένη επιθετική ενέργεια και ασίστ του Σκέμπι και ισοφαρίστηκαν με τον ίδιο τρόπο με τον Κυρτέγο, με τροφοδότη τον Μπουτογιάννη, λίγα λεπτά αργότερα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο (1-1), με την Καρίτσα να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Κωστόπουλο. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα, συνέχισαν να επιτίθενται με αξιώσεις, με κοντά τις γραμμές και αμυντική προσήλωση και κατάφεραν να πετύχουν το χρυσό γκολ της νίκης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και πάλι του Κυρτέγου, μετά από υπόδειξη του διαιτητή, σε μαρκάρισμα του προωθημένου Τσιώμη, εντός της περιοχής. Οι παίκτες του Λεωνίδα Μπίλη (με καταγωγή από την Πιερία), προσπάθησαν να πιέσουν, χωρίς να καταφέρουν να βρουν κενούς χώρους και ουσιαστικά, με ελάχιστες τελικές στην εστία και τους επιθετικογενείς παίκτες της ομάδας βραχυκυκλωμένους, δεν μπόρεσαν να γίνουν πιο απειλητικοί για την εστία του Βασιλειάδη, με μοναδική εξαίρεση τη φάση που ο Τροΐρης, σχεδόν στο ύψος της γραμμής του τέρματος, αποσόβησε το γκολ για την ομάδα του, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Highlights: οι φίλαθλοι των γηπεδούχων, που παρά το γεγονός ότι μέτρησαν αριθμητικά απώλειες στην κερκίδα, ελέω συλλαλητηρίου στη Θεσσαλονίκη για τη Μακεδονία, συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους, οι εκδρομείς από τη γειτονική Χαλκιδική, που ταξίδεψαν για να βρεθούν κοντά στη νεοφώτιστη, στην κατηγορία, ομάδα του Παλαιοχωρίου, που μπαίνει φέτος δυναμικά στον ποδοσφαιρικό χάρτη -με τις καλύτερες προοπτικές, για τα δεδομένα της κατηγορίας- οι, «συνήθεις ύποπτοι», πιτσιρικάδες της ΑΕ Καρίτσας, που έγιναν για λίγο μεταξύ τους, έστω και εν είδει role play, δημοσιογράφοι, η συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών, που με τις δημοσιογραφικές ερωτήσεις του Metrosport.gr, είχε θεματική από το Μακεδονικό μέχρι τα «συμβόλαια» των προπονητών στην Ελλάδα, οι επεμβάσεις των τερματοφυλάκων, με τον αντίστοιχο του Παλαιοχωρίου, Καρακούτση, να πραγματοποιεί δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις, υψηλού βαθμού δυσκολίας, οι επίμαχες φάσεις, που καταγράφει το stop καρέ του Metrosport.gr, οι στιχομυθίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, η ατάκα του διαιτητή, εκ Μαγνησίας, "αν θέλετε και οι δύο να τελειώσετε το παιχνίδι, σταματήστε", οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, ο βαθμός αφομοίωσης και προσαρμογής των νέων παικτών της Καρίτσας στην ομάδα Man of the match: Κυρτέγος και οι συν αυτώ εμπνευστές και τροφοδότες των δύο γκολ που πέτυχε (Μπουτογιάννης & Τσιώμης), δικαιούνται τον τίτλο, χωρίς να υστερήσει κανείς από τους κιτρινόμαυρους (συμπεριλαμβανομένων των αλλαγών), σε μία Καρίτσα που δείχνει μεταμορφωμένη, με τις ποιοτικές προσθήκες του Ιανουαρίου (και παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με πολλές αναγκαστικές απουσίες, όπως και ο Άρης Παλαιοχωρίου) Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com